Psychoterapia indywidualna w Katowicach
Konsultacja psychologiczna
Spotkania mające na celu rozpoznanie problematyki, diagnozę problemu osoby poszukującej pomocy, dopasowanie jej odpowiedniej formy. Najczęściej odbywa się kilka takich spotkań z częstotliwością raz w tygodniu. Konsultacja trwa 50 minut. Na konsultację można się umówić na drodze telefonicznej bądź też e-mailowej.
Efektem spotkań konsultacyjnych jest przedstawienie wstępnego psychoterapeutycznego rozumienia problematyki zgłaszającej się osoby.
Psychoterapia indywidualna
Cykl spotkań, sesji psychoterapeutycznych umożliwiający wprowadznie zmian, polepszenie jakości życia osoby zmagającej się z zaburzeniami psychicznycznymi, cierpieniem i bólem psychicznym, którego źródła mogą być bardzo różne.
Sesja psychoterapeutyczna trwa 50 minut.
Sesje odbywają się z częstotliwością dwa lub trzy razy w tygodniu.
Rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej poprzedza konsultacja.
Co jest możliwe do osiągnięcia w ramach psychoterapii indywidualnej?
- Leczenie zaburzeń osobowości. Przez co rozumie się poprawę funkcjonowania w sferze relacji w pracy, relacji z osobami bliskimi, lepsze radzenie sobie z obrazem samego siebie, ze swoją emocjonalnością, adekwatnym rozpoznawaniem tego co dzieje się w realnym świecie, rozwój zdolności do kontrolowania impulsów emocjonalnych itd.
- Pomoc osobom doświadczającym depresji, pozbawionym zdolności do czerpania radości z życia, psychoterapia indywidualna jest często niezbędnym elementem potrzebnym do tego, aby wydobyć się z tego stanu, polepszyć jakość swojego życia. Szerzej psychoterapia jest efektywną metodą w odniesieniu do zaburzeń afektywnych, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, często współgrając z farmakoterapią w poprawianiu komfortu życia pacjentów, zmniejszając prawdopodobieństwo nawrotów. W niektórych przypadkach wystarcza psychoterapia indywidualna Katowice mają również do zaproponowania leczenie tego rodzaju zaburzeń w ramach oddziałów stacjonarnych leczenia zaburzeń afektywnych.
- Odpowiednio prowadzona terapia okazuje się być również skuteczna w rozwijaniu zdolności do radzenia sobie z traumatycznymi sytuacjami, objawami Zespołu Stresu Pourazowego.
- Obszar zaburzeń dysocjacyjnych również jest podatny na interwencję poprzez terapię indywidualną, z szansą na uzyskanie znaczącego polepszenia przystosowania do życia.
- Leczenie zaburzeń nerwicowych, zespołu lęku napadowego, zespołu lęku uogólnionego, fobii, kompulsji, obsesji - odpowiednio zaplanowana i poprowadzona psychoterapia, czasem w połączeniu z odpowiednio dopasowaną farmakoterapią jest w stanie stopniowo przynieść ulgę w cierpieniu, rozwinąć rozumienie przyczyn objawów, wesprzeć w radzeniu sobie z nimi ograniczając ich destruktywne skutki.
- Psychoterapia indywidualna jest również często dobrym punktem startowym dla osób zmagających się z problemami związanymi z funkcjonowaniem w relacjach, grupach, szerzej społeczeństwie bojących się tego rodzaju sytuacji i pozbawionych umiejętności w tym zakresie. Pozwala zainicjować rozwój w tym zakresie, który dalej może stymulować grupowa psychoterapia Katowice możliwość korzystania z tego rodzaju grup terapeutycznych zapewniają na przykład przez dzienne oddziały leczenia zaburzeń nerwicowych.
- Terapeuta w indywidualnym kontakcie jest w stanie również skutecznie pomóc w “poukładaniu” relacji rodzinnych, przyjrzeniu się im z innej perspektywy i to zarówno jeżeli dotyczy to dzieci, rodziców jak i rodzeństwa. Z czasem może to prowadzić w stronę polepszenia jakości relacji, wyjaśnienia zadawnionych konfliktów, zrozumienia Ich natury.
- Psychoterapia indywidualna w proponowanej modalności jest również efektywna w zakresie rozwijania świadomości samego siebie, swoich motywów, wpływu historii życiowej na teraźniejszość. Ułatwia wybrnięcie z różnego rodzaju życiowych “ślepych zaułków”
- Często pozwala lepiej zrozumieć swój udział w konfliktach z partnerem, gdzie owszem nierzadko zasadna bywa terapia par, ale czasami to właśnie indywidualny rozwój rozumienia związku, sposobu w jaki tworzy się relacje z bliskimi osobami otwiera drzwii do zmiany, szczególnie gdy partner nie jest specjalnie zaintersowany jakąkolwiek formą psychoterapii. Czasem stanowi sensowne uzupełnienie do psychoterapii par szczególnie gdy o pewnych sprawach trudno rozmawiać w obecności partnera, a ma się poczucie, że są ważne i istotnie wpływają na to, co się dzieje w związku.
- Umożliwia lepsze zrozumienie źródeł doświadczanego stresu, tego w jaki sposób doświadczane napięcie może przekładać się na dolegliwości o psychosomatycznym charakterze.