GABINET POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ W KATOWICACH
Każdy człowiek ma pewien typ osobowości, swoją indywidualność, który pod wpływem niekorzystnych okoliczności może przeistoczyć się w zaburzenie osobowości. Jedne z podejść do tej kwestii proponuje rozumienie typu osobowości i zaburzenia osobowości jako biegunów kontinuum , gdzie po jednej stronie typ osobowości jest związany z normalnym funkcjonowaniem a zaburzenie osobowości, z psychopatologią po drugiej stronie kontinuum. Jeżeli ktoś chciałby się o tym sposobie myślenia dowiedzieć czegoś więcej, zachęcam do odwiedzenia strony internetowej przedstawiającej teorię osobowości Theodora Millona. W ciekawy i przystępny sposób temat jest przedstawiony w książce "Twój autoportret psychologiczny" napisanej przez John M. Oldhama i Lois B. Morris.
Poniżej znajduje się lista typów osobowości i odpowiadających im zaburzeń osobowości odnosząca się do klasyfikacji DSM (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).W opublikowanej w 2013 roku aktualizacji DSM z wersji IV do V pozostawiono istniejącą wcześniej listę zaburzeń osobowości. Linki prowadzą do opisów typów osobowości i odpowiadających im zaburzeń osobowości. Kryteria towarzyszące rodzajom zaburzeń osobowości nie wyczerpują warunków koniecznych do rozpoznania zaburzenia osobowości.
Nie uwzględnione w DSM IV zaburzenie osobowości masochistyczne i sadystyczne (tylko jako proponowane kategorie diagnostyczne wymagające dalszych badań, bez kryteriów, kryteria tutaj zamieszczone na podstawie DSM III-R) oraz umiejscowione w aneksie B "do dalszych badań" depresyjne zaburzenie osobowości oraz bierno-agresywne zaburzenie osobowości, nie uwzględniono ich również w DSM V:
Wymiarowe (continuum od zdrowia do choroby) podejście zawarto w III części DSM V, nie ma go jednak w obrębie podstawowych kryteriów ze względu na chęć zachowania spójności w praktyce, nie zdecydowano się zmiany o takim zasięgu jak pomiędzy ICD 10 i ICD 11.
Kryteria towarzyszące rodzajom zaburzeń osobowości, z którymi można się tutaj zapoznać, nie stanowią wszystkich warunków koniecznych do rozpoznania zaburzenia osobowości.
W polskiej służbie zdrowia w dalszym ciągu obowiązuje klasyfikacja ICD 10, są prowadzone przygotowania do wdrożenia klasyfikacji ICD 11. Punktem odniesienia jest to, że z początkiem 2022 WHO uznało klasyfikację ICD-11 za obowiązującą. W praktyce jest to parę lat na zmianę.
Rozpoznania typu zaburzenia osobowości przeprowadzone poprzez konkretną kategorię (jednostkę chorobową np.: antyspołeczne zaburzenie osobowości) odnoszą się właśnie do klasyfikacji ICD 10. W ramach ICD 11 diagnozę zaburzenia osobowości przeprowadza się poprzez szereg wyróżnionych domen i stopień nasilenia zaburzenia. Wyróżnia się następujące specyficzne zaburzenia osobowości (linki prowadzą do stron z cechami właściwymi poszczególnym ich typom wg ICD-10, obok wyróżniono odpowiadające zestawy domen klasyfikacji ICD 11):
Istniej również kategoria Inne określone zaburzenia osobowości(ICD-10), która to kategoria obejmuje zaburzenia osobowości: osobowość psychoneurotyczną, osobowość niedojrzałą, osobowość ekscentryczną, osobowość typu "haltlose", osobowość niedojrzałą, osobowość bierno-agresywną, osobowość narcystyczną. Może zostać użyta również kategoria Zaburzenia osobowości BNO(bliżej nieokreślone)(ICD-10), bądź też kategoria Zaburzenia osobowości mieszane i inne(ICD-10).
Oprócz możliwości wyszczególnienia typów i zaburzeń osobowości jest również możliwe przeprowadzenie pewnego rozróżnienia ze względu na strukturę osobowości (poziomy rozwoju struktury osobowości opisane przez Nancy McWilliams), jest to rozróżnienia mające inny charakter od tego dostepnego w ramach DSM V czy też ICD 10. Osoba na przykład o mocno wyrażonych cechach paranoidalnych w swoim charakterze w strukturalnym aspekcie swojej osobowości inaczej będzie funkcjonować jeżeli cechy te są osadzone, w strukturze neurotycznej, inaczej w psychotycznej czy też borderline (linki prowadzą do opisów poszczególnych typów struktury).
Nancy McWilliams podsumowuje poszczególne poziomy rozwoju struktury osobowości w kategoriach:
Niektóre z pojęć w przytoczonym podsumowaniu mogą wydawać się mało zrozumiałe, jeżeli kogoś ten temat zaciekawił to zachęcam do zapoznania się z literaturą opisującą teorie psychoanalityczne, na początek chociażby "Współczesna psychoanaliza" Petera Kuttera.