TOMASZ LIGENZA  
    UL.SOKOLSKA 10A/4, 40-086 KATOWICE, TEL.782418500

Gabinet pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w Katowicach.

Tomasz Ligenza

tel.kom.:782 418 500

Ul.Sokolska 10a/4, 40-086 Katowice

PRAKTYKA PSYCHOTERAPII strona główna

Zaburzenia osobowości

struktura psychotyczna

Osobowość to bardzo szerokie pojęcie i istnieją różne sposoby jego rozumienia. Jednym z nich jest rozumienie osobowości jako cech osoby składających się na jej indywidualną jakość, inaczej mówiąc na to, że jest właśnie taka a nie inna, ma pewien swój niepowtarzalny "charakter" .

Jedną z własności osobowości jest jej aspekt adaptacyjny - czyli to w jaki sposób osoba o określonej osobowości adaptuje się do różnego rodzaju sytuacji. Zarówno takich, które dało się przewidzieć jak i tych które były niespodziewane, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Ważne, na ile jest to struktura elastyczna, poddająca się zmianom i radząca sobie ze zmianami wokół niej, a na ile sztywna, dostarczająca cierpienia jednostce i jej najbliższemu otoczeniu.

O zaburzeniu osobowości możemy mówić, jeżeli sztywność, brak możliwości adaptacji staje się coraz to bardziej dominująca. Pojawia się pewien wzór, schemat w życiu osoby, który nieustannie się powtarza. Zanika elastyczność radzenia sobie z różnego rodzaju problemami jakie niesie ze sobą życie, zmniejsza się różnorodność strategii rozwiązywania różnorakich problemów. Trudno takiej osobie czerpać satysfakcję z życia. Przestaje radzić sobie w życiu na różnych płaszczyznach.

Może to dotyczyć wielu sfer życia, zarówno tego co się dzieje w pracy jak i tego w jaki sposób osoba radzi sobie w bliskich relacjach, zarówno tego w jaki sposób interpretuje to, co dzieje w otaczającym ją świecie jak i wewnętrznych ścieżek przeżywania emocji, kontrolowania pojawiających się w wewnętrznym świecie impulsów.

Tego rodzaju sytuacja dostarcza znajdującej się w niej osobie wiele cierpienia. Jednocześnie jest oporna na próby zmiany, które wymagają wiele czasu i wysiłku. Czasem trudno takiej osobie dostrzec jak bardzo potrzebuje pomocy, jeżeli jest w stanie sobie to uświadomić, jest to pierwszy krok do zmiany. Jednym ze sposobów leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia .

Zaburzenia osobowości zaczynają się ujawniać w okresie dojrzewania, często zmniejsza się ich nasilenie na przestrzeni wieku średniego i później, istnieją różne rodzaje zaburzeń osobowości (więcej na ten temat). Jednym z miejsc, w których leczy się zaburzenia osobowości za pomocą psychoterapii ( w podejściu psychoanalitycznym ) jest Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic szpitala im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

  Strona Główna   Oferta usług psychologicznych i psychoterapeutycznych   Lokalizacja - Katowice   Zaburzenia osobowości  
Tomasz Ligenza © 2011 Mapa strony