GABINET POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ W KATOWICACH
Pomoc psychologiczna to różnego rodzaju działania zmierzające do poprawy funkcjonowania i samopoczucia osoby. Jej celem może być zarówno rozwój jak i usunięcie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. W ramach pomocy psychologicznej stosuje się różnego rodzaju metody takie jak poradnictwo, psychoterapia, interwencja kryzysowa itd. W dziedzinie pomocy psychologicznej specjalizują się psycholodzy.
Psycholodzy nie są jednolitą grupą zawodową, w zależności od doświadczenia, odbytych szkoleń, rodzaju wykonywanej pracy zawodowej specjalizują się w różnych zagadnieniach. Stąd też można się spotkać z różnego rodzaju nazewnictwem odnoszącym się do psychologów np.: neuropsycholog, psycholog specjalista psychologii klinicznej, psycholog biegły sądowy, psycholog szkolny itd.
Sama psychologia jako dziedzina wiedzy jest bardzo różnorodna, ktoś zajmujący się pewną konkretną gałęzią wiedzy psychologicznej może nie posiadać wiedzy w obrębie innego zagadnienia, na przykład psycholog zajmujący się psychologią środowiskową, niekoniecznie musi wiedzieć czym się zajmuje psycholog transportu.
Tak jak złożona i różnorodna jest psychologia jako dziedzina wiedzy, podobnie złożonym i rożnorodnym jest obszar wiedzy psychoterapeutycznej. Coraz częściej mówi się o zawodzie psychoterapeuty, trwają prace nad odpowiednią ustawą. Jednakże znowu bycie psychoterapeutą nie oznacza, że każdy psychoterapeuta dysponuje podobną wiedzą, w podobny sposób podchodzi do prowadzenia psychoterapii.
Istnieje wiele podejść - modalności różnicujących sposób w jaki prowadzona jest psychoterapia. Innego rodzaju doświadczeniem pomocy psychologicznej jest uczestniczenie w psychoterapii prowadzonej przez psychoterapeutę wyszkolonego w podejściu poznawczo - behawioralnym, czym innym jest poddanie się psychoanalizie.
W przypadku psychoanalizy w centrum znajduje się badanie umysłu, również w jego nieświadomych aspektach, poznawanie złożoności zjawisk świata wewnątrzpsychicznego, tego w jaki sposób te zjawiska przekładają się na sposób funkcjonowania osoby w różnych obszarach życia.
Niedawno powstała neuropsychoanaliza bada powiązania pomiędzy mózgiem i umysłem korzystając z możliwości dialogu pomiędzy neuronaukami i psychoanalityczną teorią umysłu.
W przypadku psychoterapii poznawczo-behawioralnej w dużym skrócie i uproszczeniu psychoterapeuta koncentruje się na modyfikowania dysfunkcjonalnych schematów myślowych.
Z jeszcze innej perspektywy do problemu wymagającego odpowiedniej pomocy psychologicznejp - psychoterapeutycznej podejdzie psychoterapeuta rodzinny, który jak sama nazwa wskazuje będzie starał się swoją uwagą i oddziaływaniem objąć całą rodzinę badając relacje istniejące w rodzinie, międzypokoleniowo funkcjonujące przekazy itd...
Samą psychoterapię jako formę pomocy psychologicznej warto odróżniać od poradnictwa, czy też interwencji kryzysowej.
Poradnictwo zmierza przede wszystkim do dostarczenia odpowiedniej dla danego problemu wiedzy, która może ułatwić zmierzenie się z nim. Typowym przykładem może tu być poradnictwo wychowawcze, którego celem jest dostarczenie odpowiedniej wiedzy rodzicowi, opiekunowi aby efektywnie radził sobie wychowując dziecko. Tego rodzaju forma pomocy psychologicznej nie zakłada jakiegoś rodzaju pogłebionej diagnozy i zmiany w osobie korzystającej z poradnictwa.
Jeżeli chodzi o interwencję kryzysową w obszarze pomocy psychologicznej to jest to przede wszystkim oddziaływanie ograniczone czasowo, skoncentrowane na aktualnych trudnościach, polegające na wsparciu osoby w radzeniu sobie z aktualnym kryzysem, minimializowaniu ewentualnych negatywnych konsekwencji takiego kryzysu. Przykładem takiej sytuacji może być pomoc psychologa w poradzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym wywołanym śmiercią bliskiej osoby.
Szerzej interwencja kryzysowa może nie tylko ograniczać się do pomocy psychologicznej a obejmować również obszar socjalny, prawny.