TOMASZ LIGENZA  
    UL.SOKOLSKA 10A/4, 40-086 KATOWICE, TEL.782418500

Gabinet pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w Katowicach.

Tomasz Ligenza

tel.kom.:782 418 500

Ul.Sokolska 10a/4, 40-086 Katowice

PRAKTYKA PSYCHOTERAPII strona główna

Psychoterapia

Próbując sobie wyobrazić czym jest psychoterapia, dobrze zacząć od rozmowy. Z jednej strony psychoterapia jest bardzo do niej podobna, dwie - czasem więcej - osób ze sobą rozmawia. Z drugiej strony jest to rozmowa poddana oddziaływaniu zasad profesjonalnych właściwych psychoterapii, rozmowa, która ma pomóc pacjentowi w rozwiązaniu swoich problemów.

Na początku pacjent nie zna psychoterapeuty – psychoterapeuta nie zna pacjenta. Stąd konsultacje, czyli kilka wstępnych spotkań, w trakcie których psychoterapeuta poznaje pacjenta i jego problem a pacjent psychoterapeutę i jego metody pracy. Zmierzają one do dopasowania odpowiedniej dla określonej osoby formy pomocy,którą może być psychoterapia .Jeżeli okazuje się, że adekwatną formą pomocy jest właśnie psychoterapia, psychoterapeuta i pacjent określają jej ramy,zasady: takie jak np.: częstość spotkań. Jest to pewna umowa pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą, której obie strony zobowiązują się przestrzegać.

Związane z psychoterapią poszukiwanie rozumienia świata wewnętrznego, sposobu w jaki wpływa na aktualne wydarzenia, jego historii niesie ze sobą możliwość zmiany, nadzieję na odblokowanie zdolności do tworzenia relacji opartych na miłości, bycia twórczym, czerpania satysfakcji z pracy.

Prowadzona w gabinecie psychoterapia indywidualna w podejściu psychoanalitycznym (więcej na ten temat) jest metodą umożliwiającą między innymi leczenie zaburzeń osobowości, depresji, nerwic; zaburzeń lękowych, dysocjacyjnych, somatyzacyjnych, zespołów natręctw.

  Strona Główna   Oferta usług psychologicznych i psychoterapeutycznych   Lokalizacja - Katowice   Zaburzenia osobowości  
Tomasz Ligenza © 2011 Mapa strony